ul.Lechicka 14, 02-156

600 700 402
22 646 56 56

ul. Patriotów 162, 04-839

505 503 803

Gru 22,2019
400 zł za egzamin?

Chcesz zdawać taniej – pośpiesz się

Wprowadzenie limitów przeprowadzonych w ciągu dnia egzaminów praktycznych, o których mowa w tym rozporządzeniu to pierwszy krok do wprowadzania podwyżek w WORD. Dlaczego? W przeważającej większości ośrodków egzaminowania znacząco spadną przychody z tytułu przeprowadzanych egzaminów, bez zmian jednak pozostaje infrastruktura, a właściwie jej wielkość, którą trzeba przecież jakoś utrzymać, nie spadnie też liczba etatów za które trzeba będzie zapłacić – zapłacić z mniejszego garnuszka.

To jednak nie jedyny powód wprowadzenia podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy, a sam egzamin na kat. B może kosztować nawet 400 zł.

To się nie dodaje

To znaczy dodaje, ale jakoś słabiej.

Policzmy. W zależności od ośrodka egzaminowania, egzaminator w ciągu 8-godzinnego dnia pracy przeprowadza dziś średnio przynajmniej 10 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B. Średnio, bowiem żadną trudnością nie jest dziś poprowadzenie 13. Rekordziści potrafią jednego dnia przeegzaminować nawet 15 osób w ciągu jednego dnia pracy. Dziennie do kasy ośrodka wpływa więc 1400 zł -od jednego egzaminatora i to tylko za kategorię B prawa jazdy, i to biorąc pod uwagę najmniej optymistyczną wersję przeprowadzenia zaledwie 10 egzaminów.

Po zmianach przepisów egzaminator w ciągu jednego 8-godzinnego dnia pracy będzie mógł przeprowadzić zaledwie 8-9 egzaminów, co przełoży się na oczywistą stratę 140 zł – od jednego egzaminatora na dzień.

Jeśli tę kwotę przemnożymy sobie przez, powiedzmy 10, dziennie WORD straci 1400 zł. Przy trzynastu egzaminach przeprowadzanych przez jednego egzaminatora strata wyniesie już 560 zł.

A teraz przeliczcie to sobie przez liczbę egzaminatorów pracujących danego dnia na zmianie. 

A uprawnienia do kierowania nie kończą się przecież na kategorii B prawa jazdy 🙂

Skąd to się wzięło?

Z nowego rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a dokładniej z § 1.3.3 :

egzaminatorowi przydziela się:

a) nie więcej niż dziewięć części praktycznych egzaminów państwowych w ciągu doby, a w przypadku egzaminu
w zakresie prawa jazdy kategorii:
– B+E, C1, C nie więcej niż sześć części praktycznych egzaminów państwowych w ciągu doby,
– C1+E, C+E, D1, D1+E, D, D+E i T oraz pozwolenia nie więcej niż pięć części praktycznych egzaminów państwowych w ciągu doby,
b) maksymalnie jedną część praktyczną egzaminu państwowego w ciągu pięćdziesięciu minut – w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii B1 i B,
c) maksymalnie jedną część praktyczną egzaminu państwowego w ciągu godziny i piętnastu minut – w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, A2, B+E, C, C1, T,
d) maksymalnie jedną część praktyczną egzaminu państwowego w ciągu godziny i trzydziestu minut – w przypadku egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1, D, D1+E, D+E oraz pozwolenia – nie dotyczy prawa jazdy kategorii AM;
4) egzaminator przeprowadza egzaminy w zakresie części praktycznej egzaminu nie więcej niż przez osiem godzin na dobę.

Źródło: http://ministerstwonaukijazdy.pl/400-zl-za-egzamin-na-kat-b-prawa-jazdy-taka-bedzie-cena-ulatwien-w-egzaminach/